Do pobrania

Grand Hotel otwarty został 15 Stycznia 1887 roku przez E. J. Chronowskiego w dawnym pałacu Czartoryskich usytuowanym w samym sercu Starego Miasta, w odległości zaledwie 50m. od Rynku Głównego. Już od momentu swojego powstania Grand Hotel przyciągał pięknem swoich wnętrz najznakomitszych gości z całego świata, a jego historia na zawsze związała się z historią miasta.

Nowy właściciel stopniowo rozbudowywał i ulepszał hotel wykupując sąsiednie kamienice i tworząc z nich jedną, imponującą całość. Zachowawszy dawny wystrój i wyposażenie kamienic wprowadzono nowoczesne instalacje oraz własną hotelową elektrownię. W wyniku tych zabiegów powstał wielki, nowoczesny hotel posiadający apartamenty dla 150 osób, sale restauracyjne, w tym słynną Salę Lustrzaną z zacisznymi gabinetami i loggiami oraz nastrojową kawiarnię. Niewiele hoteli w kraju mogło wówczas poziomem usług równać się z Grandem, który przyrównywany był do najlepszych hoteli w Europie. Częstym gościem kawiarni hotelowej był w tamtych czasach Henryk Sienkiewicz, dla którego, jak wspominał Adam Grzymała-Siedlecki: „Kraków nie byłby w pełni Krakowem gdyby o 10 rano nie zjawił się w tej salce na kawusię ze śmietanką.” Lata dwudzieste i trzydzieste XX-tego wieku to okres największej świetności hotelu. W tym czasie zaczął funkcjonować najwytworniejszy lokal międzywojennego Krakowa – kawiarnia Jana Bisanza, skupiająca najznakomitsze osobistości ze świata nauki, kultury i sztuki. Na jednej ze ścian restauracji wisiało ogromne  płótno, na którym znani malarze, poeci, publicyści i artyści wyrażali swoje myśli. Były na nim setki różnych sentencji, szkiców, wierszy autorstwa Lucjana Rydla, Stanisława Wyspiańskiego, Kazimierza Tetmajera i Ludwika Solskiego. W 1936 roku gościł w Grand Hotelu światowej sławy tenor –  Jan Kiepura, który chcąc zadowolić tłum swoich wielbicieli zgromadzonych przed hotelem dał jedyny w swoim rodzaju koncert z okna apartamentu marmurowego.

W latach czterdziestych Grand znalazł się wśród hoteli, które specjalnym rozporządzeniem przeznaczono wyłącznie dla Niemców pozostawiając jednak dawny personel. W tym trudnym okresie pracownicy hotelu pomagali wszystkim tym, którzy zmuszeni byli ukrywać się przed hitlerowskim terrorem.

W 1950 roku Grand Hotel upaństwowiono. Rozpoczął się okres stopniowej dewastacji obiektu, którego punktem kulminacyjnym były prace remontowe wykonane przez MPUK.

Dopiero po przejęciu hotelu przez spółkę Wawel Imos International w 1989 roku hotel wrócił do dawnej  świetności. W dniu 24 Marca 2004, godnie reprezentując ponad stuletnią tradycję, Grand Hotel został pierwszym pięciogwiazdkowym hotelem w Krakowie.

Dodaj komentarz